سید صادق طباطبایی در سال 1322 در شهر قم بدنیا امد . پدر او آیت الله سید محمد باقر سلطانی طباطبایی است كه  بروجردی می باشد .

صادق طباطبایی در سال 1340 پس از اخذ دیپلم طبیعی از مدرسه دین و دانش قم عازم لبنان می شود .چند روزی نزد دایی خود امام موسی صدر می ماند و علی رغم خواسته این بزرگوار مبنی بر تحصیل در دانشگاه امریكایی بیروت به آلمان نزد عموی خود دكتر مسعود طباطبایی كه آنزمان پزشك متخصص زنان در آلمان بود می رود ......

 وی در رشته شیمی آلی دانشگاه بوخوم پذیرفته شده و موفق به كسب درجه دکترا در این رشته شده وسپس در دانشگاه آخن به كسب دكترای بیوشیمی در شاخه آنزیمولوژی و ژنتیك می شود. وی در سن 32 سالگی موفق به كسب كرسی استاد تمام در دانشگاه آخن می شود.

وی در سال 1344 با دختر خاله خود خانم فاطمه صدر عاملی ازدواج كرد كه ثمره این ازدواج یك دختر و پسر  بنامهای  غزاله (متخصص مغز و اعصاب ،1352) و عدنان (دانشجوی مهندسی اقتصاد،1357) می باشد .همچنین ایشان برادر خانم مرحوم حاج احمد خمینی و پسر خاله خانم زهرا صادقی همسر سید محمد خاتمی می باشد.

وی در سال 1357 همراه امام خمینی به ایران می آید و ابتدا در وزارت كشور معاونت سیاسی و اجتماعی آن وزارتخانه و برگزاری رفراندوم نظام جمهوری اسلامی را  بر عهده داشته است .

سپس در زمان دولت مهندس بازرگان وی معاونت سیاسی ایشان و سخنگوی دولت موقت و همچنین وزیر مشاور در  این دولت بوده است .

بعد از استعفای مهندس بازرگان تا ریاست جمهوری رجایی ایشان سرپرستی نخست وزیری را با حكم حضرت امام عهده دار بوده است.

 

در سال ۱۳۸۸ برخی از منابع خبری از احتمال کاندیداتوری او در انتخابات ریاست جمهوری دهم خبر دادند، اما او اقدامی در این راستا انجام نداد. در جریان تبلیغات انتخاباتی دولت دهم محسن رضایی وی را به عنوان مشاور خود برگزید.

 

طباطبایی در اظهار نظری تامل برانگیز که در صفحه فیس بوک خود نیز آن را منتشر کرده گفته است: واقعا حیف است چنین شخصیتی با این درجه از كمالات برای نسل جوان امروز ما كه به دنبال الگو می گردند ناشناخته بماند.
این درحالی است که شهیدان انقلاب اسلامی بارها از سوی امام خمینی(ره) به عنوان الگوی جوانان معرفی شده تا آنجایی که امام خمینی(ره) درباره شهید حسین فهمیده فرموده بود: رهبر ما آن طفل سیزده ساله‌ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگ‌تر است، با نارنجک، خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.

پیش از این زهرا اشراقی همسر محمدرضا خاتمی در صفحه فیس بوك خود، ابراهیم یزدی دبیركل حزب منحله نهضت آزادی را پدر معنوی خود خوانده بود.

البته صادق طباطبایی توضیح نداده است کسی که در اظهارات موهن خود در روزنامه اعتماد ملی مدعی شده بود "بسیاری از اخلاقیات زشت هست كه در ایرانیان وجود دارد. من ملت پرست نیستم و نمی خواهم مردم ایران را از هرگونه اخلاق مذموم مبرا بدانم و تبرئه كنم، ایرانی ها دزد هستند" چگونه می تواند برای جوانان ایرانی الگو باشد.

سخنگوی دولت بازرگان با تعریف و تمجید از این چهره به اصطلاح ملی و مذهبی مدعی شد: مهندس سحابی  برای جوانان ما الگویی در ایمان و عمل صالح است.

این در حالی است که سحابی در جلسه کنفرانس برلین در توهین به ملت ایران گفته بود: "مردم ایران در انقلاب سال 1357 می‌دانستند كه چه نمی‌خواهند، برای اینكه نمی‌دانستند كه چه می‌خواهند اما آنها در انتخابات مجلس ششم نشان دادند كه چه می‌خواهند و رأی "نه " و منفی به جریانات حاكم بر كشور دادند ".
در ادامه‌ جلسه، سحابی در سخنانی حكومت ایران را حكومتی دیكتاتوری خوانده بود: "شما كه علیه دیكتاتوری داخل ایران مبارزه می‌كنید، باید بدانید كسانی كه اینجا هستند نیز همچون شما در حال مبارزه با دیكتاتوری در داخل هستند ".
گفتنی است حضرت امام(ره) درباره نهضت آزادی فرموده بودند اگر مدتی دیگر بر سر كار بودند، ایران را به آمریكا تحویل می دادند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 21 اردیبهشت 1390    | توسط: تخریبچی رابع     | طبقه بندی: تحلیل،  خبر،     | نظرات()