یک روز بعد از برخورد شدید پلیس کانادا با معترضان به برگزاری اجلاس گروه 20 در این کشور که تصاویر آن از سوی رسانه‌های مختلف منتشر شد، شبکه تلویزیونی "سی‌تی‌وی" کانادا گزارش داد: پلیس تورنتو روز یکشنبه با حمله به محوطه دانشگاه تورنتو، بیش از 70 نفر از دانشجویان را دستگیر کرده است.

پلیس تورنتو ادعا کرده است که این حمله و بازداشت‌های صورت گرفته در جریان آن، به خاطر برقراری امنیت اجلاس گروه 20 در تورنتو بوده است و بازداشت‌شدگان دانشجو نیستند.
سخنگوی یگان ویژه امنیت اجلاس گروه ۲۰ نیز اعلام کرده است: پاره‌آجر و بطری‌های حاوی مایعات اشتعال‌زا در جریان این حمله کشف شده و افسران پلیس با بازرسی سطل‌های زباله و سبزه‌ها و گیاهان کنار خیابان توانسته‌اند لباس سیاه متعلق به معترضان را پیدا کنند.
اتهامات پلیس در حالی است که "دنی رویر" سخنگوی گروه ضدسرمایه‌داری در مونترال کانادا اعلام کرد: 70 نفر معترض دستگیرشده در دانشگاه از اعضای این جنبش و دانشجو بوده‌اند و اتهامات پلیس تورنتو مبنی بر کشف پاره‌آجر و مواد اشتعال‌زا صحت ندارد.

خبرنگارانی كه هفته پیش نشست گروه 20 در تورنتوی كانادا را پوشش می‌دادند اعلام كردند كه پلیس كانادا [پس از دستگیری] آنها را به تجاوز جنسی تهدید كرده و پس از آنكه پلیس آنها را عریان كرد، پلیس‌های مرد به بازجویی آنها پرداخته و حتی شاهد این صحنه بودند كه پلیس‌های مرد كانادا، دختران جوانی كه هنوز به سن قانونی نرسیده بودند به طور نامناسب بازجویی بدنی می‌كردند.
چهار خبرنگار شكایت‌هایی را درباره رفتارهای زننده پلیس تهیه كرده به مراجع قانونی كانادا ارائه كردند. "امی میلر " و "جسی روزنفلد " از جمله خبرنگارانی هستند كه با رفتارهای زننده پلیس كانادا مواجه شده‌اند.
میلر در كنفرانس مطبوعاتی در توصیف نحوه برخورد پلیس با وی گفت: در حالی كه من كارت خبرنگاری داشتم و در تلاش برای ثبت درگیری بین پلیس و معترضان بودم، پلیس مرا دستگیر كرد و به درون قفسی منتقل كرد.
وی افزود كه 13 ساعت درون این قفس كه در بخش شرقی شهر قرار داشت حبس شده است. البته وی در این زندان كوچك تنها نبوده و 25 زن دیگر نیز به همراه وی زندانی بودند.
این خبرنگار زن درباره ساعاتی كه در زندان بود گفت: " به من گفته شد كه به من تجاوز خواهد شد، به من گفته شد كه به من تجاوز جنسی دسته جمعی خواهد شد، به من گفته شد در مدت زمانی كه در زندان هستم، آنقدر به من تجاوز جنسی خواهد شد كه هرگز دیگر نخواهم خواست كه به عنوان یك خبرنگار كار كنم. " وی رفتار پلیس كانادا را تنفرآور و كاملا نامناسب توصیف كرد.
نشست گروه 20 كه هفته گذشته در تورنتوی كانادا برگزار شد با تظاهرات و اعتراضات گسترده‌ای همراه بود. پلیس كانادا دست كم 400 نفر را در این تظاهرات دستگیر كرد.
كانادا از جمله كشورهایی است كه خود را پیشروی رعایت حقوق بشر در جهان معرفی می‌كند و همواره از نقض حقوق بشر در كشورهای دیگر از جمله ایران ابراز نگرانی می‌كند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 26 تیر 1389    | توسط: تخریبچی رابع     | طبقه بندی: تحلیل،     | نظرات()