ویدئو که امروز از سرویس های اطلاعاتی شیطان بزرگ بر روی سایت یوتیوپ قرار داده شد علیرغم تلاش بسیار طراحان این ویدئو، میزان ابهامات و گاف های داده شده بیانگر میزان دستپاچگی آمریکایی ها می باشد.

پخش فیلم شب گذشته ی مربوط به شهرام امیری از سوی واحد مرکزی خبر ، پیامی بزرگ را در دل خود داشت و آن اینکه :

«سرویس های  اطلاعاتی ایران، سیستم اطلاعاتی ایالات متحده را جا گذاشته است.»

اما ویدئو که امروز از سرویس های اطلاعاتی شیطان بزرگ بر روی سایت یوتیوپ قرار داده شد علیرغم تلاش بسیار طراحان این ویدئو، میزان ابهامات و گاف های داده شده بیانگر میزان دستپاچگی آمریکایی ها می باشد.

فیلم مذکور حاوی سه دسته  نکات اساسی است :

دسته اول : گاف ها

دسته دوم : سیگنالهای اطلاعاتی

دسته سوم : گمانه هادسته ی اول : گاف ها1-      در سراسر 162 ثانیه ی این ویدئو ، نگاه شهرام امیری  بجای  لنز، متوجه کنار دوربین است و اظهرمن الشمس است که متن آماده شده ی صحنه گردانان را میخواند ، متنی کاملا کتابی و مدرسه یی!   

2-      اواسط فروردین ماه گذشته ، شبکه «ای.بی.سی.نیوز » آمریکا در خبری انحصاری به نقل از برخی مسوولان آمریکایی نوشت : پناهندگی امیری «موفقیتی اطلاعاتی» در عملیات‌های سیا برای جاسوسی و تضعیف برنامه هسته‌ای ایران است و ریچاردکلارک از او با عنوان «دانشمند» یاد کرده و اذعان داشته است که :

«بیرون کشیدن یک دانشمند از برنامه، واقعا آن را مختل نخواهد ساخت»

حال باید گفت : چگونه است که در ویدئوی امروز ، امیری هرگونه دانشمند بودن  خود را تکذیب کرده و خویش را یک کارشناس ساده ی بهداشت قلمداد می کند؟

3-      شهرام در ابتدای این فیلم عنوان می دارد که : «قصد ادامه تحصیل را دارم» نه اینکه در حال ادامه تحصیل است. این یعنی اینکه شهرام بعد از اینهمه بی خبری و گم شدن ، تازه قصد ادامه تحصیل را دارد؟ آیا وی اگر ربوده نشده و به اسارت گرفته نشده است ، چرا باید از مدینه منوره در عربستان ، قید زن و فرزندی را که در این ویدئو به آنان عشق می ورزد ، بی خبر و اثر زده و به امریکا برود و پس از این همه مدت ، در این ویدئو عنوان بدارد که کاملا آزاد و در امان بوده و « قصد ادامه تحصیل » هم به وی دست داده ؟

4-      در تمام متنی که جلوی امیری قرار داده اند تا بتواند روخوانی کند ، وی که در امان کامل بوده و آزادی تحصیل و چه و چه دارد ، و به خانواده ی خود عشق می ورزد و به جمهوری اسلامی هم اطمینان کامل دارد ، حاضر نشده تا مانند فیلمی که از صداوسیما پخش شد ، محل سکونت خود در امریکا را فاش نماید.

5-      شهرام امیری در این فیلم ، هدف خود را از ارائه این سخنان ، پایان دادن به اتهامات علیه خویش عنوان کرده و همه می دانیم که از سوی جمهوری اسلامی هیچ اتهامی تاکنون به وی وارد نشده و انگشت اتهام به سوی امریکا و عربستان در این آدم ربایی است. اتفاقاً اگر اتهامی به امیری زده شده باشد از سوی خود امریکایی هاست که در اواسط فروردین ماه از شبکه یی همچون ای بی سی پخش شد . آیا این گاف برای نویسندگان متن پیش روی امیری گاف کمی است؟

6-      « من هیچ علاقه یی به تحقیقات  تسلیحاتی نداشته و در این زمینه هیچگونه تجربه و دانشی ندارم و یک پژوهشگر در زمینه بهداشت و حفاظت در برابر اشعه هستم »

این یکی دیگر از سخنان امیری در این ویدئوست ، و کاملا هویداست که دشمن با تحمیل این کلمات بر زبان امیری قصد دارد تا اینگونه بنمایاند که امیری بر خلاف گفته ی مقامات ایرانی «دانشمند هسته یی» نبوده و وی یک کارشناس ساده ی بهداشت بیش نیست . و دیگر اینکه بطرز زیرکانه ی بازهم بحث هسته یی ایران را با استفاده از کلمه ی « تسلیحات » به وادی تولید سلاح هسته سوق داده اند. درحالیکه در تمام یکسال گذشته که امیری  ربایش شده است ، هیچ سخنی بجز « دانشمند هسته یی» از سوی مقامات کشورمان عنوان نگردیده است ، ضمن اینکه با ادای واژه «بهداشت» از لسان آقای امیری ، باز هم سعی در بیشتر دروغگو نشان دادن رسانه ی ملی داشته اند ، اما به طرز احمقانه یی فرموش کرده اند که «بهداشت حفاظت در برابر اشعه» فقط در آزمایشهای رادیولوژی بیمارستان (مثلا) نیست ، بلکه در سایتهای غنی سازی و پژوهشگاه های هسته یی و نیروگاه های برق هسته ای ، یکی از لازمترین نکات ، حفظ سلامت افراد در برابر تشعشعات رادیواکتیوی است و پرواضح است که متخصصانی برای این امر در صنعت هسته ای هر کشوری مشغول بکارند. پس اینکه امیری هیچ علاقه یی به تحقیقات تسلیحات هسته ای ندارد یکی از بدیهیات اعلام شده در دیپلماسی هسته ای کشور است ، و همچنین امیری می تواند دانشمند و پژوهشگر ( فوق لیسانس) در زمینه بهداشت تشعشعات هسته ای باشد.

7-      امیری می گوید که برنامه اش در امریکا دریافت درجه دکتراست و پس از پایان تحصیل اگر برایش امنیت لازم فراهم شود!!...... سوال این است که اگر امیری عنوان می کند که او هیچکاره است ، و ربوده هم نشده و آنجا هم در امان است ، چه دلیلی دارد که نگران امنیت برگشت به ایران باشد؟ اگر همه ی اخبار را در مورد خویش شایعه و اتهام میداند ( اتهاماتی که معلوم نیست از سوی چه مرجعی به او زده شده؟) چرا به یک باره سفر حج را نیمه تمام گذاشته و زن وفرزند را نیز به امان خدا و جمهوری اسلامی رها کرده و پس از یکسال ، آنهم بلافاصله پس از افشا گری واحد مرکزی خبر صداوسیما ، پیدایش شده و از امن و آزادی در امریکا خبر میدهد؟

8-      امیری در ابتدای فیلم میگوید که : قصد ونیت ادامه تحصیل را دارد... در حالیکه در اواخر فیلم می گوید که « در طی این مدتی که من درگیرفعالیتهای علمی و دانشگاهی هستم ، دلم برای همسر عزیزم آذر و پسرم امیرحسین خیلی تنگ شده است » دقت بفرمائید به افعالی که امیری استفاده میکند. شهرام در حالی که قصد ادامه تحصیل خود را به عمل نرسانده ، برای اینکار فعل حال «هستم» را بکار میبرد و از سویی ، برای جمله اول زمان حال را به کار می گیرد و جمله ی عاطفی را که نسبت به همسر و فرزندش بکار میبرد ، همان فعل ماضی مربوط به اسارت یکسال گذشته است.

9-      امیری خطاب به خانواده اش میگوید : « من میخواهم آنها بدانند که هرگز آنها را ترک نکرده و همیشه دوستدار و عاشق آنها هستم». این یکی از کلیدی ترین گاف های نویسندگان متن است ، چرا که ادبیات امریکایی و حال و هوای نویسندگان هالیوودی در آن به خوبی مشهود است ، زیرا « هرگز آنها را ترک نکرده و ..» معادل  « I want them to know that they never leave and not always friendly and I love them » می باشد ، تاکید نگارنده بر این نکته است که نویسنده ی امریکایی این متن ، never leave را که  جایگزین « هرگز محبتتان از دلم نرفته » که متنی ایرانی است نموده در حالیکه ایرانیان برای اینکه ادامه داشتن محبت قلبی خویش را ابراز کنند به طرف مقابل نمی گویند : « هرگز شما را ترک نکرده ام» بلکه براحتی عنوان میدارد که « هرگز مهر شما از دلم بیرون نرفته ....یا هنوز هم در قلب من هستید....یا محبت شما همچنان در قلب من است..یا...»

اما ممکن است که منظور متن « هرگز آنها را ترک نکرده ام..» همان ترک فیزیکی باشد که اگر این باشد از زاویه ایی دیگر نیز نوعی گاف است چرا که اگر شهرام امیری هرگز خانواده اش را ترک نکرده باشد پس بی اختیار خویش از خانه و کاشانه دور شده و به بیان دیگر «ربوده» شده است. و در نهایت ادعای امیری مبنی بر شایعه بودن ربایش وی بی اساس بوده و در حقیقت او ربوده شده.

 

10-  امیری عنوان میدارد که : من از همه درخواست میکن که پخش تصاویر خلاف واقع در مورد من را متوقف کنند و توضیح بیشتری نمیدهد که کدام تصویرش خلاف واقع است و منظورش از « همه » کیست؟ آیا این یک گاف نیست که از امیری نخواسته اند تا دلالیل خلاف واقع بودن تصاویر پخش شده از سوی ایران را عنوان کند؟ براستی اشکال آن تصاویر در چیست؟

11-   گاف دیگر در این ویدئو آن است که امریکایی ها سعی داشته اند تا نشان دهند که امیری یک محقق و پژوهشگر است و دخالتی در برنامه های هسته ای ایران ندارد ، فلذا در امن و آزادی به سر میبرد.

آیا در فیلم شب گذشته ی واحد مرکزی خبر ، امیری نگفت که محقق و پژوهشگری بیش نیست ؟ و سیا قصد دارد وی را به زور چیز دیگری قلمداد کند؟

 

 
دسته دوم : سیگنالهای اطلاعاتی

 

سرویسهای دستپاچه شده امریکایی در کنار گاف های متعدد این فیلم کوتاه 162 ثانیه ای ، سعی کرده اند تا سیگنالهایی را نیز به افکار عمومی و همچنین به سرویسهای اطلاعاتی ایران منتقل کنند.

1-      امیری را با ظاهری آراسته جلوی دوربین نشانده اند تا به بیننده اطمینان دهند که او در امن و امان و آسایش کامل است . امیریِ این ویدئو ، فربه تر از امیریِ واحد مرکزی خبر است ، که طبیعی است امیریِ شب گذشته مربوط به حدود دوماه قبل است ، ضمن اینکه این امکان وجود دارد که کرم های پف کننده  ( که در دسترس مردم عادی نیز هست ) به صورت او زده باشند تا سلامتی و کنج راحتش در امریکا را برای بیننده به تصویر بکشند.

2-      پشت سر شهرام امیری یک کره زمین قرار دارد که نقشه قاره امریکا و کشور ایالات متحده قرار داده شده که میتواند بیانگر این منظور از سوی طراح صحنه باشد که امیری براستی در امریکاست و یا اینکه خواسته تا از قول سرویسهای اطلاعاتی امریکا بگوید : «کره زمین سرای من است» و منظور اعمال همان سیطره استکباری آنهاست.

3-      پشت سر امیری به طرزی مشکوک صفحه شطرنجی چیدمان شده است که به زعم نگارنده این سیگنال برای مخاطب عام نبوده و هدف طراحان صحنه ، فقط و فقط مسئولین اطلاعاتی ایران است. همه میدانیم که مهره های سفید در شطرنج ، آغاز کننده ی بازی بوده و همیشه یک حرکت نسبت به سیاه جلو هستند . و در نتیجه همیشه هجومی تر از مهره های سیاه هستند.

معتقدم این یک سیگنال از سوی سازمان سیا برای سربازان امام زمان(عج) است که ، ما با این ویدئو ، فیلم دیشب شما را خنثی کرده و در حقیقت به شما رودست زدیم.

 
دسته سوم : گمانه ها


نگارنده شب گذشته که فیلم واحد مرکزی خبر صداوسیما را میدیدم ، سخت دراین اندیشه بودم که صید و پخش این فیلم ، بزرگترین شکست سیستمهای اطلاعاتی سازمان سیا در طول تاریخ تاسیس این سازمان شیطانی است و باز هم در این اندیشه بودم که به زودی CIA برای ترمیم زخم سختی که از این پیروزی سربازان امام زمان(عج) برداشته حرکتی خواهند کرد که طراحی این ویدئوی کوتاه خبر از این واقعیت دارد.

اما در نهایت امر ، دو تحلیل کلی از این ویدئو میتوان داشت :

1-      شهرام امیری به همان زیرکی که توانسته صداوتصویر خود را از طریق وب کم و یا... یه اطلاعات ایران برساند ، به همان زیرکی نیز در سراسر متن درخواستی امریکایی ها ، کدهایی مهم را نیز به درون ایران منتقل کرد ، اینکه حال عمومی وی خوب است ، اینکه هنوز به کشورش خیانتی نکرده است ، اینکه شیرازه خانواده اش را با دادن پیامهای دیشب و امروز(در هردو ویدئو) حفظ کرده و می کند ، اینکه در اوج اسارت به ایران و ایرانیان و نظام مقدس جمهوری اسلامی افتخار می کند ، اینکه با نگاه های معنادارش اجبار در قرائت متن را می فهماند. این احتمال بسیار قوی است که امریکایی ها به شهرام امیری در خصوص اخبار وی در رسانه ها اطلاعات غلط داده باشند تا او را مرعوب نموده و برای محتوای این ویدئو از وی همکاری بیشتری بگیرند.

2-       شهرام امیری به اعتراف دوماه پیش شبکه abcnews امریکا و ریچارد کلارک ، در چنگال نیروهای امریکای کم آورده و پس از تخلیه اطلاعاتی (هرچقدر که بی اطلاعات باشد) به دامان امریکا پناهنده شده و ویدئوی شب گذشته ی صداوسیما ، یا مربوط به قبل از پناهنده شدن شهرام است و یا اصولا صابونی بوده است که زیر پای سیستمهای اطلاعاتی ایران انداخته شده.

سخت معتقدم که تحلیل دوم ، بنیانی سست داشته و تحلیل نخست بسیار ممکن تر است. بهر جهت شیطان بزرگ در این قضیه همانند قضیه ریگی ضربه یی اساسی نوش کرده و خدا میداند اکنون سازمان سیا و سرویسهای اطلاعاتی جهان تا چه میزان حیرت زده ی هوش ایرانی و توانایی فرزندان خمینی شده اند.

 

                                                                         مهران موزونی – والعاقبه للمتقین
 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 خرداد 1389    | توسط: تخریبچی ثانی    | طبقه بندی: تحلیل،     | نظرات()